Urinarne infekcije ili infekcije mokraćnog sustava jedne su od najčešćih infekcija kod ljudi a najčešće su uzrokovane djelovanjem bakterije E. Coli.
Infekcijama su sklonije žene, a uzrokuju ih bakterije koje preko mokraćne cijevi ulaze u mokraćni mjehur, ali i u bubrege. Bez obzira što su često bezazlene i kratkog vijeka, urinarne infekcije su često popraćene nelagodnim simptomima te u nekim slučajevima mogu dovesti do komplikacija.
Svakako bitno je znati da je u slučaju urinarnih infekcija potrebna pravovremena reakcija, prevencija i liječenje istih.
Podjela i tip urinarnih infekcija:
Urinarne infekcije mogu zahvatiti bilo koji dio urinarnog trakta te mogu biti asimptomatske, akutne i ponavljajuće , odnosno učestale uz koje se nerijetko javljaju i veće komplikacije.
Pod pojmom ponavljajućih urinarnih infekcija podrazumijevamo dvije ili više simptomatskih upala koje su se dogodile unutar 12 mjeseci te mogu biti uzrokovane istim ili različitim uzročnikom.
Asimptomatske urinarne infekcije podrazumijevaju infekcije u kojima je uzročnik prisutan u mokraćnom sustavu, no one prolaze nezapaženo jer pacijent teško prepoznaje ili uopće nema jasne simptome upale. No ako pričamo o najučestalijim urinarnim infekcijama, onda pričamo o akutnim upalama, točnije cistitisu, pijelonefritisu i uretritisu.
Cistitis je upala mokraćnog mjehura, dok je uretritis upala mokraćne cijevi te do njih dolazi kada E. Coli, koja je naš prirodni stanovnik debelog crijeva, dolazi do inače sterilnih dijelova mokraćnog trakta.
Rizične skupine su žene, posebice trudnice i dojilje te seksualno aktivne osobe, žene u menopauzi, osobe s neispravnim higijenskim navikama, osobe s urođenim anomalijama mokraćnog sustava, osobe s nekontroliranim dijabetesom te su moguće i kod male djece.
Koji su najčešći simptomi urinarnih infekcija i kako ih liječiti?
E. Coli se najčešće otklanja mokrenjem, no u nekim slučajevima ona se razmnožava i uzrokuje upalu koja za sobom nosi bolne i neugodne simptome, te ukoliko se ne poduzme pravovremena reakcija, može doći do komplikacija.
Tipični simptomi urinarne infekcije su učestalo mokrenje popraćeno boli i osjećaju peckanja, učestala potreba za mokrenjem pa čak i noću te zamućeni urin neugodnog mirisa, a nekad je prisutna i krv u urinu. Ovi simptomi uglavnom nastupaju naglo.
Urinarne infekcije najčešće se liječe uporabom antibiotika, no česta uporaba antibiotika može dovesti do rasta rezistencije bakterija na antibiotik te se s vremenom može smanjiti djelotvornost antibiotika.
Zato se sve više okrećemo drugim načinima za sprječavanje nastanka urinarnih infekcija, ali i za liječenje njihovih simptoma.
NoCist Intensive od Specchiasola dodatak je prehrani na bazi ekstrakata standardizirane brusnice i breze, N-acetilcisteina i D-manoze kao aktivnih komponenata.
• Dobrobiti brusnice leže u proantocijanidinima koji sprječavaju adheziju mikroorganizama na stanične membrane urinarnog epitela, a NoCist INTENSIVE je bogat proantocijanidinima (PACs) s čak 45 mg u dnevnoj dozi. Slično djelovanje ima i D-manoza.
• Breza olakšava simptome urinarnih infekcija djelujući kao antiseptik i diuretik, olakšava mokrenje, umanjuje podražaj za pražnjenje mjehura te smanjuje osjećaj boli.
Eliminira patogene a s obzirom na to da potiče izmokravanje, djeluje povoljno i kod bubrežnih kamenaca. Ima protuupalna svojstva te je izvrsna kod ponavljajućih infekcija.
• N-acetil cistein razgrađuje biofilmove koje stvaraju bakterije i time omogućuje preparatima da djeluju protiv patogena.
NoCist Intensive sadrži 7 vrećica koje se otapaju u vodi, preporučljivo jedna vrećica/dan kroz 7 dana, a u slučaju intenzivnijih infekcija, može se prvi dan popiti i dvije umjesto jedne vrećice. Preporučuje se uporaba navečer prije spavanja.
Mogu ga koristiti trudnice, dojilje i djeca starija od 3 godine.
Za pacijente koji su skloni ponavljajućim urinarnim infekcijama tu je i NoCist prevent koji sadrži brusnicu, brezu i N-acetil cistein. Preporučena doza su 2 kapsule na dan.
Za intimnu njegu tu je i NoCist Intimo sapun.
Bilo da je riječ o ponavljajućim urinarnim infekcijama ili pak o akutnim infekcijama kojima osoba inače nije sklona, možemo preporučiti Modulase, inovativni proizvod s formulacijom na bazi sinergijskog djelovanja natokinaze, bromelaina, papaina, kurkume i mire.
Riječ je o sistemskoj enzimatskoj terapiji koja je indicirana kod upalnih stanja organizma a djeluje na način da modulira upalne procese i smanjuje bol prisutnu kod upala.
Upravo zato je Modulase idealan proizvod koji će djelovati i kod urinarnih infekcija, posebice uretritisa i cistitisa. U slučaju akutnih infekcija preporuka je popiti 2 tablete na dan, a ukoliko je riječ o ponavljajućim kroničnim upalama, preporuka je 1 tableta dnevno.
Modulasa nije prikladna za trudnice i dojilje te se njeno uzimanje treba odvojiti od obroka. Ovo je proizvod koji će Vam biti saveznik u dugotrajnoj borbi protiv urinarnih infekcija.
Napisala: Iva Polunić, mag. nutr.
Izvor fotografije: freepik.com