Prednosti aloe vere

Dobrobiti Aloe vere poznati su već diljem svijeta i u svim kulturama. Koristi se radi hidratantnih, umirujućih,protuupalnih i imunostimulirajućih učinaka.

Gdje raste aloe vera?

Ova biljka poznata i po nazivu pustinjski ljiljan raste u Južnoj Africi, Južnoj Americi i mediteranskim regijama. Ima izvanrednu sposobnost zadržavanja vode čak i u vrućim i sušnim klimatskim uvjetima.

To joj omogućuje preživljavanje u iznimno teškim uvjetima. Biljka od kozmetičkog i terapeutskog interesa prije svega je Aloe barbadensis Miller ili vera L. Kao sirovina koristi se koncentrirani sok, dobiven rezanjem lišća.

Povijest aloe vere

Drevni dokumenti svjedoče da su protuupalna, antibiotska, analgetska, pročišćavajuća i imunostimulirajuća svojstva poznavali i koristili već Asirci, Egipćani, Židovi, Grci, Rimljani, Indijci, Kinezi, Maje. Kleopatra je koristila mast od aloe zbog njezinih hidratantnih i zaštitnih svojstava, sposobna održavati ili vraćati elastičnost kože, dajući joj mladenački izgled.

Revitalizirajuće djelovanje cijeni se i danas, toliko da se u estetskoj medicini aloja definira kao ‘Venerin dar’.

Godine 1994. Wendell Winters sa Sveučilišta Texas Health Science Center u San Antoniju analizirao je sastav Aloe identificirajući najmanje 160 aktivnih sastojaka, specificirajući glavna svojstva Aloe koju je definirao kao ‘ljekarnu u biljci’.

Korisna svojstva aloe vere

U posljednjem desetljeću umnožile su se znanstvene publikacije usmjerene na aloju, čiji je terapijski potencijal prije svega ažuriran s posebnim naglaskom na antioksidativno, imunostimulirajuće i antivirusno djelovanje.

Trenutno je poznato preko 160 aktivnih sastojaka. Glavni sastojak Aloe je acemannan, mukopolisaharid koji jača imunološki sustav.

Unutarnja i vanjska uporaba

U fitoterapiji se aloja koristi oralno za povremene tretmane pročišćavanja, smanjenje kolesterola, celulita, probavnih smetnji, zaštitu od oksidativnog stresa, prevenciju i liječenje bakterijskih, virusnih i rekurentnih ili kroničnih gljivičnih infekcija (Herpes labial, Herpes zoster), protiv prevencija tumora (dopuna konvencionalnoj terapiji), kod kontinuiranog uzimanja lijekova, tijekom kemoterapije i u tijeku kroničnih bolesti.

 Ne manje važna je i primjena pripravaka na bazi aloe za lokalnu primjenu, za krhku, osjetljivu kožu, sklonu dehidraciji, kod suhe kože, protiv starenja kože, kod crvenila i opeklina, u tijeku i nakon radioterapije.