Na što sve utječe glutation?

Glutation je tripeptid koji se stvara u našem organizmu u značajnim količinama. Zanimljiv je po tome što je gotovo najzastupljeniji antioksidans te je njegova prosječna koncentracija u stanici gotovo jednaka kao i koncentracija glukoze.

Osim što može regenerirati svoje djelovanje, ali i djelovanje ostalih antioksidansa, ima visok kapacitet za neutralizaciju slobodnih radikala te sudjeluje u detoksikacijskim procesima i smanjuje oksidativni stres stanice.

Antioksidansi – uloga

Inače, antioksidansi uglavnom djeluju na način da se vežu za slobodne radikale i time i sami postaju slobodni radikali koje zatim treba neutralizirati.

S druge strane, glutation neutralizira slobodne radikale bez da nakon toga i sam postane slobodni radikal.

Uloga glutationa

Glutation može biti prisutan u stanici u dva oblika, a to su slobodni i oksidirani. Slobodni oblik je tu iznimno zanimljiv jer ima brojne uloge:

  • „napada“ štetne tvari, odnosno toksine i pretvara ih u manje štetne molekule
  • neutralizira slobodne radikale koji su uzrokovali oksidativni stres
  • održava funkciju i rad mitohondrija, staničnog proizvođača energije
  • štiti DNA molekulu
  • regenerira druge antioksidanse kao što su vitamini E i C
  • sudjeluje u izlučivanju teških metala poput žive i arsena
  • inducira apoptozu, odnosno smrt oštećenih stanica
  • djeluje kao modulator imunološkog sustava

U metabolizmu glutationa sudjeluju razni enzimi koji osiguravaju njegovo stvaranje, djelovanje i obnavljanje. Primarno je to glutation-S-transferaza (GST), enzim koji sudjeluje u vezanju glutationa na toksine.  

Posebno je zanimljivo što neki ljudi imaju mutaciju gena s kodom za ovaj enzim što za posljedicu ima smanjenje sposobnosti detoksikacije „štetnih“ tvari i veći rizik za oboljenje od raznih bolesti.

Kome preporučiti suplementaciju glutationa?

Razina glutationa najveća je kod mladih i zdravih osoba, a najniža kod starijih i oboljelih te posebice hospitaliziranih osoba.  Dodatno, niska razina glutationa zabilježena je kod oboljelih od zloćudnih bolesti, dijabetesa tipa 2, lupusa, multiple skleroze i brojnih drugih upalnih i autoimunih procesa.

Glutation može imati i važnu primjenu kada govorimo o reproduktivnom zdravlju, ali i neplodnosti, konkretno kliničke studije ukazuju da suplementacija egzogenim glutationom štiti svojstva spermija prilikom izloženosti pojačanom oksidativnom stresu.

Također, postoji povezanost između niskih razina glutationa i Hashimotovog tireoiditisa pa bi suplementacija glutationom mogla biti jedna od strategija u borbi protiv oksidativnog stresa koji je često temelj upalnih i autoimunih bolesti.

GLUTAREDOX – reducirani glutation

Glutaredox®, dodatak prehrani na bazi reduciranog glutationa, vitamina C, L-cistina i selena, odlikuje se posebnom formulacijom i patentiranom tehnologijom ORO-FS-ReleaseTM koja omogućuje apsorpciju glutationa orobukalnim putem.

Jamči maksimalnu apsorpciju i bioraspoloživost reduciranog glutationa (GSH) u svim regijama pri čemu se GSH oslobađa brzo kako bi odmah došao u cirkulaciju, dok se selen i vitamin C oslobađaju polako i neoštećeni dospiju u crijeva.

Apsorbirani glutation se ne zadržava u tkivu, što rezultira visokom bioraspoloživošću u odnosu na liposomalne formulacije glutationa koje se apsorbiraju u crijevima i time nisu dostupne drugim organima, odnosno gdje dolazi samo do lokalne bioraspoloživosti.

   Izvor: https://www.named.it/it/

Tekst napisala: Petra Trojić, mag. nutr.

Izvor slike: freepik.com